Gmina Jarczów

"Czytam sobie - czytam Tobie, czyli o wielkiej roli książki w życiu człowieka"

Samorządowy Ośrodek Kultury w Jarczowie w ramach rządowego programu Promocja czytelnictwa ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury realizował  zadanie: "Czytam sobie - czytam Tobie, czyli o wielkiej roli książki w życiu człowieka".

 

Szczegóły oraz galeria w rozwinięciu wiadomości

W ramach zadania zostały zrealizowane poniższe wydarzenia:

  1. Spotkanie autorskie z Joanną Jax – przeznaczone dla grupy wiekowej dorosłych i seniorów było wspaniałą okazją do integracji lokalnej społeczności. Joanna Jax jest pisarką specjalizującą się w powieściach historycznych. Zadebiutowała w 2014 roku „Dziedzictwem von Becków”, później ukazały się pozostałe części tej powieści. Stworzyła m.in. cykle powieściowe: sześć tomów „Zemsty i przebaczenia” oraz trylogię ”Zanim nadejdzie jutro”, „Prawda zapisana w popiołach”. Głosami czytelników została wybrana finalistką Festiwalu Literatury Kobiecej Pióro i Pazur na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014. Laureatka Wawrzynu Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników).
  2. Warsztaty czytelnicze dla młodzieży „Twórczość Marii Konopnickiej". Zajęcia miały na celu zachęcić młodzież do czytania książek .Młodzież zapoznała się z różnymi fragmentami książek Marii Konopnickiej. Przeczytane fragmenty książki wzbogacone były  prezentacją, krótką historią o życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Uczestnicy  warsztatów czytelniczych wyjechali na  wycieczkę do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu ( woj. podkarpackie).
  3. Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem - spotkanie dla dzieci i młodzieży Autor opowiadań , powieści i wierszy dla dzieci. Książki Pawła Beręsewicza również dowodzą, że czytanie łączy pokolenia. Spod jego pióra wyszły między innymi takie tytuły jak: : "Czy wojna jest dla dziewczyn" , która została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC XXI oraz otrzymała tytuł. Najważniejszej Książki 10- lecia kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom.
  4. Spotkanie autorskie z Panią Agatą Czykierdą - Grabowską – skierowane było do młodzieży , osób dorosłych i seniorów. Pani Agata urodziła się w Tomaszowie Lubelskim. Ta polska pisarka powieściowa tworzy przede wszystkim kobiecą prozę z gatunku New Adult bądź Young Adult. Jako pisarka Agata Czykierda-Grabowska zadebiutowała w 2015 roku powieścią "Kiedy na mnie patrzysz".
  5. Przedstawienie "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" w wykonaniu dzieci, młodzieży ,osób dorosłych i seniorów. W przygotowanie przedstawienia włączyły się całe rodziny.  Tym przedsięwzięciem chcieliśmy  zaszczepić życiową mądrość ukazującą poczucie bycia potrzebnym i pomocnym niezależnie od wieku przy współudziale najbliższych i zupełnie obcych nam ludzi. Udział w przedstawieniu był  okazją do spędzenia miłych chwil we wspólnym towarzystwie, dając możliwość bycia kimś innym. Dzięki niemu  nauczyliśmy się  do współdziałania w grupie niezależnie od dzielącej nas różnicy wieku.
  6. „Czytam sobie- czytam tobie” - wydarzenie dla całych rodzin, które odbyło  się w parku w Jarczowie. Akcja społeczna zachęcająca do wspólnego czytania wierszy Marii Konopnickiej, patronki roku 2022. Była forma promocji czytelnictwa łącząca wszystkich mieszkańców.