"Złote Kłosy" z Łubcza

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
Chór, zespół taneczny i teatralny w Łubcza powstał we wrześniu 1955 roku. Założyli je i prowadzili nauczyciele państwo Irena i Adolf Korzeniowscy, którzy podjęli pracę w tutejszej szkole podstawowej. Dzięki ich życzliwości o ogromnemu zaangażowaniu już w maju 1957 roku odbyły się pierwsze koncerty zespołu w Łubczu i Tomaszowie Lub. W latach następnych swoją obecnością zespoły uświetniały uroczystości w okolicznych miejscowościach naszego regionu, brały udział w centralnych dożynkach w Warszawie w 1967 roku, a także w Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Ludowej w Lublinie i w Kazimierzu Dolnym. Wykonywał też piosenki partyzanckie w Osuchach i Suścu, a także brał odział w Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym.
Zazwyczaj zespoły otrzymywały wysokie nory o czym świadczą liczne dyplomy, puchary i medale, przechowywane do chwili obecnej.
Od 20 lat z wymienionych zespołów pozostał zespól śpiewaczy, który występuje pod nazwą „Złote Kłosy”. Dzisiejsi śpiewacy to już prawie trzecie pokolenie tych, którzy zaczynali pracę w zespole. W dalszym ciągu kontynuowane są tradycyjne pieśni ludowe i religijne i patriotyczne naszego regionu, które śpiewane są na dożynkach i innych okolicznościowych .
W roku 2012 zespół obchodził jubileusz 55-lecia działalności artystycznej na wniosek Starosty tomaszowskiego Jana Kowalczyka MKiDN Bogdan Zdrojewski odznaczył zespół Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, takie też odznaczenie otrzymał najstarszy członek zespoły pan Alfred Drzewosz.